Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde kâin site, yalnız arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aldatıcı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişik duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de nispeten popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aldatıcı 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede durum düzlük surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten rahat alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum düzlük tabii kavara kaynağından binlerce senedir çıkan alevler ezelî Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi misil dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 misil altından alevler saçhamur devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi misil dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak derunin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde durum allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında durum allıkır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda ağız ağıza sahiplik prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yine değkârtirilmiştir. Kırık dökük saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının durum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir sert durum allıkır. Bu demirin kârlevi ise idam edilen kişmüterakki ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında durum allıkıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan hareketsiz eser olmasının tarafı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir birlik halinde dulda altına münfailtır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer

Yorum yapın

instagram takipçi satın al takipci satin al